Drop Sectional - Quickship
Eilersen
Estimated lead time of 2-4 weeks.
Schedule a complimentary design assistance consultation with us.
Create an account in our A+D Trade Portal to view discounted pricing, create quotes & more.
We only carry designs we believe in ethically and aesthetically – original, authentic pieces that are made to last. Learn more about authentic design
Born a classic, the Baseline Sectional from Eilersen is the perfect blend of clean lines and uncomplicated elegance. Named after its expression, this is an obvious starting point for the interior decoration of any living room — the epitome of quality, comfort, and classic design. With its consistent simplicity, this sectional glides effortlessly into any interior. Both the seat and back are upholstered with a super flexible layer of pre-compressed fiberfill, which optimizes sitting comfort and provides a soft, rounded look. The sofa appears to float freely, its black molded nylon legs appearing almost hidden. The cover is removable and fitted with velcro for easy care, with a 100% cotton base cover protecting the sofa's core underneath.
This is the Quickship version, available for immediate delivery from Eilersen's warehouse in the fabrics listed below. This model is also available in a full range of upholstery options and configurations. To explore customization options, see below or contact us to order.
| Designer | Jens Juul Eilersen |
| Manufacturer | Eilersen |
| Origin | Denmark |
| Availability | Quickship — in stock at Eilersen Warehouse |
| Dimensions |
Width: 128" / 325cm Depth: 39.25" / 100cm Height: 24" / 61cm |
| Seat Height | 15.75" / 40cm |
| Seat Depth | 20.5" / 52cm |
| Arm Height | 24" / 61cm |
| Arm Width | 9.5" / 24cm |
| Frame | Calico base with removeable cover. Base cover in 100% cotton. |
| Seat & Back | Super flexible pre-compressed fiberfill — soft, rounded appearance with optimized sitting comfort |
| Legs | Black molded nylon |
| Gravel 26 | 40% cotton, 40% viscose, 20% polyester |
| Roth 18 | 81% acrylic, 19% polyester |
More from the brand
Loading results...